İnşaat sektörü 2017’de istihdamını yüzde 10 artıracak

2 milyon kişiyle Türkiye’nin en fazla istihdam yaratan sektörlerinden biri olan inşaat sektörü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına destek verdi. Sektörün önde gelen isimleri, son dönemde sağlanan teşvik ve KDV indirimlerinin etkisiyle inşaatta bu yıl istihdamın en az yüzde 10 artacağı tahmini dile getirdi.

TMB: Üyelerimiz azami gayret içinde

AA’nın haberine göre, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, sektörün Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir rol oynadığını belirterek, sektörün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısında üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin içinden geçmekte olduğu zor dönemde, ekonomik büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörüne yönelik yatırımların ivme kaybetmeden sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Yengün, TMB üyelerinin bu süreçte taahhüt projeleri, kamu-özel yap-işlet-devret ve gayrimenkul yatırımları olmak üzere üç ana kolda daha fazla üretim ve istihdam yaratmak üzere azami gayret gösterdiğini söyledi.

İNDER: Taleplerimiz yerine gelirse 300 bini aşarız

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu yıl konut satışlarınında yüzde 10-15 düzeyinde bir artışı beklediklerini belirterek bu durumun sektörün istihdamını direkt yüzde 10 artıracağını ifade etti. Hükümetin ve özellikle Maliye Bakanlığının sektör için çok ciddi işlere imza attığını, taleplerini yerine getirdiğini ve sektörün hareketlenmesi için vergi indirimi gibi kolaylıklar sağladığını anlatan Durbakayım, buna ek olarak bürokratik süreçlerin kısalması, yönetmeliklerle ilgili hakların sürekli hale gelmesi gibi bazı talepleri bulunduğunu söyledi.

Durbakayım, “Bu taleplerimiz de yerine gelirse 200 bin ek istihdamın üzerine çıkarız. 300 bini, yani yüzde 15’lik artışı, bile bulabiliriz” diye konuştu.

KONUTDER: Sektör yeni bir hamle arifesinde

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik de sektörün yeni düzenlemelerle birlikte yeni bir büyüme hamlesi yapacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası sektörün taşın altına elini koyacağını kaydeden Çelik, sektördeki herkesin bu çağrıya olumlu yaklaşacağı tahminini dile getirdi. Çelik, “Maliye Bakanlığının yaptığı düzenlemeler sektöre büyük moral verdi. Ertelenen, bekleyen bütün projeler masaya gelecektir. İnşaat sektörünün yeni büyüme hamlesiyle istihdam bu yıl en az yüzde 10 artar” diye konuştu.

Bu Haberlerde İlginizi Çekebilir

Kentsel dönüşümde yeni yapılanma ...

Büyük can ve mal kaybına neden olan 17 Ağustos 1999’daki Marmara depreminin...

Gayrimenkul ofislerinde verimliliği artırmanın ...

Emlak sektöründe birkaç küçük adımla verimliliği ve satışları artırabileceğinizi biliyor musunuz? Ekip...

2017’de ev almak için ...

Konut fiyatları artacak mı, azalacak mı? Ağustos ayına kampanyalarını açıklayan konut projeleri...

Başbakan Yıldırım: Kentsel Dönüşüm ...

Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen toplantıya katılan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan...

IMF konut fiyatı en ...

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyada konut fiyatlarında en çok artış ve azalma...

2017 Şubat ayı kira ...

2017 yılının Şubat ayı kira artış oranları belli oldu. Kira sözleşmesini geçtiğimiz...

Post your Comments

NAME *
EMAIL *
Website

WeCreativez WhatsApp Support
Uygulamada aradığınız kriterlere göre ev bulamadınız mı?
Aradığınız gayrimenkulün özelliklerini,